Gigant z tekstyliów w 19. Europejskim Tygodniu Redukcji Odpadów

Gigant z tekstyliów w 19. Europejskim Tygodniu Redukcji Odpadów

22 listopada Fundacja VIVE Serce Dzieciom wraz z dziećmi ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łopusznie oraz partnerami: Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach i Drukarnią „Inga” podjęła próbę pobicia rekord Polski: stworzenia tekstylnej mozaiki w 100-lecie Niepodległości Polski. Przy udziale ponad 80 osób, pod okiem Biura Rekordów, rekord Polski został pobity!

W dbałości o przyszły, czysty świat, od dziewiętnastu lat Unia Europejska przez jeden tydzień listopada przypomina o konieczności redukcji odpadów, między innymi przez recycling. Fundacja VIVE Serce Dzieciom po raz trzeci włączyła się w ten wielki europejski nurt. Celem Fundacji podczas kolejnych projektów jest budowanie świadomości recyklingu tekstyliów – możliwość użycia ich ponownie, nadania im drugiego życia. Tym razem dzięki inicjatywie Fundacji powstała mozaika o wymiarach 5x3m z obrazami kojarzącymi się dzieciom z Ojczyzną.

Jestem szczęśliwa, że mogłam uczestniczyć w tym wydarzeniu gdzie zaangażowana młodzież, dzieląc się kreatywnością i pracą zespołową doceniła 100-lecie Niepodległości Polski.” – powiedziała podsumowując projekt Agnieszka Servaas, Prezes Zarządu VIVE Management.

 

Fundacja propaguje wśród dzieci wszelkie inicjatywy w zakresie ochrony środowiska. Podejmuje działania w ramach nurtu Textile Upcycling, którego celem jest pokazanie różnych możliwości przetwarzania wtórnego odpadów tekstylnych, w wyniku czego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce. Proces ten pozwala zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i ilość materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej.

 

Obraz pozostanie do końca roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, a potem ozdobi Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Łopusznie, by na koniec trafić do Fundacji VIVE Serce Dzieciom.

 

Sposób realizacji:

 

  1. Obraz wykonywany został na 30. ponumerowanych kawałkach styropianu, o wielkości 50x100 cm.
  2. Szkic pracy w kolorze został wydrukowany na 30 styropianowych elementach. Nad każdym elementem pracowała dwójka dzieci, ponad 80 osób łącznie. Dzieci otrzymały materiały tekstylne w kolorystyce odpowiadającej fragmentowi obrazu. Materiał tekstylny umieszczały poprzez wciskanie materiału w styropian, na wydrukowanym na nim wcześniej rysunku, zgodnie z wyznaczonymi liniami i kolorystyką.
  3. Wszystkie elementy obrazu zostały połączone za pomocą kleju do pionowo ustawionej konstrukcji. Każdy fragment styropianu został ułożony zgodnie z projektem, rozpoczynając od dolnej części ramy.

Organizator:
Fundacja VIVE Serce Dzieciom pomysłodawca bicia rekordu, która przygotowała całą logistykę przedsięwzięcia

Partnerzy:

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łopusznie, która pod egidą nauczycielki plastyki Bogumiły Kamińskiej podjęła się wykonania mozaiki.

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach, w którym odbyło się bicie Rekordu Polski.

Drukarnia INGA , która wykonała nadruk obrazu na 30 elementach styropianowych.

VIVE Textile Recycling Sp. z o.o., skąd pochodził materiał tekstylny.

 

Kontakt dla mediów:

Ewelina Rozpara, Rzecznik Prasowy

tel. +48 (41) 347 63 50 wew. 269

kom. 723 184 218

ewelina.rozpara@vive.com.pl

 

 

 

 

Fundacja VIVE Serce Dzieciom

Fundacja wchodząca w skład VIVE Group, czyli grupy powiązanych ze sobą spółek, z których główna – VIVE Textile Recycling, działając od 26 lat, jest liderem w branży recyklingu tekstyliów w Polsce i Europie. Celem Fundacji VIVE Serce Dzieciom jest pomoc dzieciom i młodzieży nie tylko finansowo, poprzez stypendia naukowe, czy środki na leczenie, ale przede wszystkim poprzez przekazanie dobrego przykładu i najważniejszych wartości, które ułatwią im start w dorosłe życie. Fundacja skupia się między innymi na projektach związanych z kształceniem oraz przeciwdziałaniem izolacji społecznej, wspieraniu przedsiębiorczości u dzieci, poradnictwie i doradztwie, kształtowaniu pozytywnych postaw, a także zainteresowaniu aktywnością fizyczną i sportem.  Prowadzi szereg projektów resocjalizujących, edukacyjnych oraz sportowych. W ramach Fundacji działają trzy programy stypendialne. Pomaga również dzieciom chorym i niepełnosprawnym. W 2011 roku założyciel Fundacji, biznesmen Bertus Servaas, został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy.

Grupa VIVE

Grupa powiązanych ze sobą spółek, z których główna – VIVE Textile Recycling, działając od 26 lat, jest liderem branży recyklingu tekstyliów w Polsce i Europie. Grupa VIVE stawia sobie za cel stuprocentowe wykorzystanie odzieży używanej, segregowanej każdego dnia w ilości setek ton. Nieustannie rozwija działalność w kolejnych obszarach, takich jak transport i logistyka, optymalizacja kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa, czy innowacyjne metody recyklingu. W skład grupy wchodzą: VIVE Textile Recycling, VIVE Transport, VIVE Logistic Services, VIVE Profit Center, VIVE Management, VIVE Properties, VIVE Biznes i VIVE Innovation. Jednocześnie, jako przedsiębiorca odpowiedzialny społecznie, VIVE Group wspiera działalność Klubu Sportowego VIVE Kielce oraz Fundacji VIVE Serce Dzieciom.

wróć