„Kolejną belownicę na pewno kupimy znowu w HSM“

„Kolejną belownicę na pewno kupimy znowu w HSM“

Od ponad 20 lat rodzinna firma P.U.H Kondzłomex Szymon Woźny zajmuje się zbiórką i recyklingiem surowców wtórnych, takich jak makulatura i folia. Od samego początku swojej działalności firma korzysta   z belownic HSM. Kiedy jednak zainstalowana w 2013 roku, w pełni automatyczna prasa kanałowa nie mogła już sprostać stale rosnącym wymaganiom, należało pomyśleć o większym rozwiązaniu. Po szczegółowym rozeznaniu rynku firma ponownie zwróciła się do HSM i w rezultacie od pewnego czasu w zakładzie w Jaraczewie, niewielkiej miejscowości w północno-zachodniej Polsce w gminie Szydłowo, z powodzeniem pracuje belownica kanałowa HSM VK 6015.

 

P.H.U Kondzłomex zatrudnia obecnie pięciu pracowników. Nie trzeba ich przekonywać do belownic HSM, doceniają oni funkcjonalność i jakość maszyn z Niemiec. Już na początku swojej działalności w 1995 roku firma zetknęła się z producentem belownic HSM. Zakupiła wtedy na rynku wtórnym bardzo dobrze utrzymaną, używaną prasę pionową, która efektywnie pracowała przez długi czas, budując zaufanie do marki HSM. Stały rozwój firmy w kolejnych latach sprawił, że napełniana ręcznie belownica pionowa przestała wystarczać i konieczne było zakupienie maszyny o dużo większej wydajności. W tej sytuacji dla P.U.H Kondzłomex sprawą naturalną było skierowanie zapytania do HSM Polska, spółki zależnej HSM GmbH + Co. KG.

Skutkiem tego w 2009 r. było uruchomienie w zakładzie używanej, ale w pełni automatycznej prasy kanałowej, która pracowała nieprzerwanie przez cztery lata, a w 2013 r. została zastąpiona przez nową belownicę takiego samego typu HSM VK 4212.

 

Maszyna ta działała sprawnie przez wiele lat i teoretycznie mogłaby pracować do dziś, ale w pewnym momencie sytuacja zaczęła się powtarzać. Coraz więcej materiału czekało na sprasowanie, a przepustowość eksploatowanej belownicy była ograniczona. Z tego powodu zbyt często brakowało czasu na odpowiednią wstępną segregację dostarczanego materiału, a to ma priorytetowe znaczenie dla odbiorców P.H.U Kondzłomex. Ponadto zbyt długo składowany materiał traci na wartości i generuje dodatkowe koszty. Potrzebna była prasa o większej wydajności, która mogłaby pracować szybciej i efektywniej niż poprzedni model, co pozwoliłoby na prasowanie materiału na bieżąco. Cała instalacja miała być zaprojektowana w ten sposób, aby umożliwić bezpośredni załadunek materiału na przenośnik doprowadzający ładowarką czołową. Zredukowałoby to znacznie nakład pracy, a zaoszczędzony w ten sposób czas mógłby być wykorzystany przez pracowników na dokładniejsze sortowanie ręczne materiału przed przeróbką.
Właściciel i jednocześnie zarządzający firmą Szymon Woźny wie dokładnie, jak ważne jest staranne rozdzielenie poszczególnych frakcji: „jeśli zbelowany materiał nie jest dobrze posortowany, nikt go od Ciebie nie kupi“. Dodatkowym wyzwaniem dla firmy była perspektywa przestoju aktualnie eksploatowanej maszyny spowodowanego zbliżającym się terminem przeglądu głównego.

 

HSM – optymalny dostawca

Gdzie jest potrzeba, tam zawsze znajdzie się rozwiązanie. Firma Kondzłomex, dając szansę wszystkim producentom belownic, przeprowadziła  obiektywny  proces selekcji, pozyskując kilka ofert od różnych dostawców. Wymagania stawiane producentom były jasno sformułowane – przede wszystkim wymiana starej maszyny na nową musiała być przeprowadzona płynnie, w możliwie najmniejszym stopniu zakłócając pracę zakładu. Najatrakcyjniejszą okazała się koncepcja  przedstawiona przez HSM. Oprócz oferty na odkup  starej  maszyny, firma HSM zaproponowała również pełną logistyczną obsługę wymiany: demontaż i  odbiór  starej  maszyny oraz bezzwłoczny montaż i uruchomienie nowej belownicy. Kolejnym argumentem na korzyść HSM było stosowane w prasach kanałowych tej firmy poziome wiązanie bel. W przypadku prasowania ścinki papierowej sprawdza się ono o wiele lepiej niż wiązanie pionowe oferowane przez większość dostawców. Oczywiście przy podejmowaniu ostatecznej decyzji nie bez znaczenia była długotrwała i satysfakcjonująca współpraca z HSM. Przez wiele lat niezawodnej eksploatacji produkty marki HSM zapracowały na zaufanie użytkownika. Szymon Woźny, właściciel Kondzłomex, ceni sobie również profesjonalne, merytoryczne, a zarazem partnerskie podejście handlowców i techników z HSM.

 

Indywidualna koncepcja

Po wnikliwej analizie oczekiwań klienta dotyczących wydajności – z uwzględnieniem wszystkich innych okoliczności – idealnym rozwiązaniem dla P.U.H Kondzłomex okazała się w pełni automatyczna prasa kanałowa HSM VK 6015 ze swoją siłą zgniotu 720 kN i wydajnością do 14,5 tony na godzinę. Maszyna ta jest największą belownicą kanałową HSM, która swoimi wymiarami wpasowuje się w istniejącą halę produkcyjną – założono przy tym, że tylko zjazd bel będzie „wystawał na zewnątrz” i wyprowadzał sprasowane bele poza halę. Nie bez znaczenia jest fakt, że HSM VK 6015 charakteryzuje się wyjątkowo wysokim naciskiem jednostkowym. To bardzo ważne dla firmy Kondzłomex, ponieważ ścinka papierowa, będąca głównym materiałem  przerabianym w zakładzie, może być prasowana w jeszcze lepiej zagęszczone bele o wadze do 470 kg.

 

Urządzenie robi wrażenie

W zakładzie w Jaraczewie, przez pięć dni w tygodniu, nowa belownica przerabia przede wszystkim odpady produkcyjne z drukarni, ale także kartony i w mniejszych ilościach folie. Firma zajmuje się wyłącznie surowcami wtórnymi znajdującymi się w obiegu recyklingowym. Największymi dostawcami materiału do przeróbki są drukarnie oraz inne zakłady produkcyjne i przetwórcze. Kondzłomex oddaje tym zakładom do dyspozycji własne kontenery i pojemniki, w których gromadzone są odpady. Istnieje także możliwość bezpośredniego dostarczania do firmy mniejszych ilości surowców, takich jak np. gazety czy książki. Wszyscy odwiedzający zakład w Jaraczewie są pod wrażeniem wielkości nowej maszyny.
Ze względu na wysoką jednostkową siłę nacisku uzyskiwane bele są bardzo dobrze zagęszczone. Gwarantuje to wykorzystanie ładowności samochodów ciężarowych

w 100%. W zależności od materiału na naczepę można załadować od 48 do 64 bel. Z reguły taka ilość bel w pełni wyczerpuje dopuszczalną masę całkowitą samochodu, a często pozostaje jeszcze wolna przestrzeń ładunkowa. Praktycznie zawsze osiągane jest tzw. minimum logistyczne czyli ok. 22 tony ładunku. Surowce wtórne opuszczające zakład są na tyle dobrze sprasowane, że nie wymagają dalszej obróbki przed dostarczeniem do papierni.

 

Obsługa posprzedażowa

„Współpraca i zaangażowanie doradców techniczno-handlowych HSM oraz ich indywidualne podejście do problemu są naprawdę wyjątkowe.  HSM  zawsze próbuje wspólnie z klientem wypracować indywidualne rozwiązanie. Po raz kolejny udało się przedstawicielom HSM przekonać nas do swojej koncepcji“, stwierdził zarządzający firmą Szymon  Woźny,  podsumowując cały projekt. W przypadku automatycznej belownicy kanałowej HSM VK 6015 indywidualne podejście oznaczało doposażenie prasy w specjalny lej zasypowy oraz nowy system pomiaru długości bel oparty na monitorowaniu zużycia drutu. Nawet ekstremalne warunki pogodowe (podczas prac montażowych temperatura zewnętrzna wynosiła

-14 °C) nie przeszkodziły technikom HSM w sprawnym przeprowadzeniu instalacji i uruchomienia nowej maszyny. Cała operacja trwała tylko jeden dzień i zakład mógł bez problemu podjąć dalszą pracę. Oprócz nowej prasy kanałowej HSM VK 6015, firma korzysta również z dwóch belownic pionowych – oczywiście z HSM. Umożliwia to jednoczesne prasowanie mniejszych ilości innych materiałów, jeśli prasa główna jest zajęta podstawowym asortymentem.

 

wróć