Wielorazowe kubki i opakowania – znamy odpowiedź na nowe obowiązki

Wielorazowe kubki i opakowania – znamy odpowiedź na nowe obowiązki

Wprowadzenie nowego prawa stawia przedsiębiorców w obliczu wyboru: pożegnać się z tradycyjnymi plastikowymi kubkami albo… no właśnie, co? Firma Interzero ma już gotowe rozwiązanie, które pozwoli dostosować się do nowych przepisów i zasad zrównoważonego rozwoju. Choć era darmowych kubków jednorazowych dobiega końca, to zmiany nie muszą oznaczać chaotycznej rewolucji w firmie.

 Decyzja zapadła - koniec z darmowymi jednorazówkami

 Od 1 lipca 2024 roku przedsiębiorcy sprzedający napoje w jednorazowych kubkach staną przed nowym wyzwaniem, które zdaje się mało istotne, ale w rzeczywistości wymaga rewolucyjnych zmian. Zmiana prawna narzuca konieczność zapewnienia klientom alternatywnych opakowań, które będą bardziej przyjazne dla środowiska. W ten sposób przedsiębiorcy mają przyczynić się do ograniczenia ilości plastikowych odpadów.

Choć dla wielu może to wydawać się tylko kolejną formalnością prawno-biurową, właścicielom firm może spędzać sen z powiek, ponieważ oznacza konieczność podjęcia zdecydowanych działań i poszukiwania skutecznych rozwiązań. Koniec z kawą na wynos w plastikowych kubkach to jedno z najbardziej kontrowersyjnych posunięć legislacyjnych dotyczących ochrony środowiska w ostatnich latach. - Te słowa mogą wydawać się nieco dramatyczne, ale od lipca staną się rzeczywistością, co może spowodować niemałe zamieszanie. Punkty oferujące napoje na wynos od lat korzystał z wygody i niedrogiego rozwiązania w postaci plastikowych kubków. Teraz muszą zmierzyć się z koniecznością znalezienia bardziej zrównoważonych alternatyw – mówi Zbigniew Skowronek, Pełnomocnik Zarządu ds. Nowych Rozwiązań Interzero.

W obliczu rosnącej świadomości społecznej w kwestiach ekologii, zniknięcie plastikowych kubków staje się codziennością, wręcz koniecznością, a nie tylko kaprysem legislatorów. Klienci, coraz bardziej zaniepokojeni wpływem plastiku na środowisko, oczekują od przedsiębiorców bardziej odpowiedzialnych rozwiązań. Zdaniem ekspertów, choć zmiana może być wyzwaniem, otwiera też drzwi do innowacyjnych i bardziej zrównoważonych rozwiązań. Coraz popularniejsze stają się kubki i opakowania wykonane z materiałów biodegradowalnych, kompostowalnych lub nadających się do recyklingu. Firmy, które wcześnie zaadoptują te nowości, mogą liczyć na wsparcie klientów, ceniących sobie ekologiczne podejście.

 Made4Loop

Łatwym sposobem na zaadaptowanie się do zmian ma być Looping - propozycja firmy Interzero. To rozwiązanie oparte na modelu Made4Loop, skierowane do przedsiębiorców, którzy pragną dostosować się do nowych regulacji prawnych związanych z jednorazowymi opakowaniami.
W ramach tego systemu klientom oferowane są zrównoważone opakowania wielokrotnego użytku, które można wypożyczać za kaucją, a następnie zwracać w systemie depozytowym. Dzięki temu opakowania pozostają w obiegu zamkniętym, co pozwala na ich wielokrotne wykorzystanie.

Wprowadzenie systemu Made4Loop przynosi szereg korzyści zarówno przedsiębiorcom, jak i klientom, a przede wszystkim środowisku. Obejmuje to m.in. sprawnie działający system depozytowy, dostosowany do procesów przedsiębiorstwa, wsparcie ekspertów na każdym etapie implementacji, redukcję ilości wytwarzanych odpadów i obniżenie kosztów gospodarki odpadami. Ponadto, przedsiębiorstwa korzystające z tego systemu mogą kształtować swój wizerunek jako firma odpowiedzialna społecznie i stosująca zrównoważone praktyki.

- Usługa Made4Loop, dostarczana przez Interzero, jest kompleksowym rozwiązaniem dostosowanym do potrzeb różnych firm, w tym kawiarni, restauracji, punktów gastronomicznych i stacji benzynowych. Składa się z sześciu etapów, obejmujących analizę potrzeb firmy, wsparcie w opracowaniu modelu biznesowego, dostarczenie opakowań, serwis, rozliczanie kaucji oraz przeprowadzenie kampanii edukacyjnych - mówi Zbigniew Skowronek.

W ramach usługi Made4Loop, Interzero zapewnia kompleksowe doradztwo, wsparcie w projektowaniu opakowań, wdrożenie systemu, dostęp do narzędzi cyfrowych do monitorowania opakowań w obiegu, a także logistykę systemu. Pełna obsługa systemu depozytowego opakowań zwrotnych obejmuje m.in. dostarczanie i odbiór opakowań, serwis mycia i dezynfekcji, rozliczanie kaucji i prowadzenie kampanii edukacyjnych związanych z Rozszerzoną Odpowiedzialnością Producenta (ROP). Dzięki Looping przedsiębiorcy nie tylko spełnią nowe regulacje prawne, ale także zainwestują w zrównoważone i ekologiczne praktyki, co przyniesie obustronne korzyści.

Zmiana prawa stawia pytanie nie tylko o konieczność dostosowania się do nowych regulacji, ale także o kierunek, w którym zmierza społeczeństwo i środowisko biznesowe. To wyzwanie, które wymaga odwagi i zaangażowania w poszukiwaniu rozwiązań, spełniających wymogi prawa, ale też wpisujących się w ducha czasu, gdzie troska o planetę staje się jednym z priorytetów.

 Kontakt dla mediów:

 Ruslana Dmytrenko

Młodsza Specjalistka ds. Marketingu

Interzero

+48 532 750 749

marketing@interzero.pl

 

Aleksandra Leśniak

Specjalista ds. Marketingu

Interzero

+48 691 991 538

marketing@interzero.pl

wróć