Powstaje pierwsza inicjatywa promująca usuwanie dwutlenku węgla z atmosfery w celu powstrzymania zmian klimatu

Powstaje pierwsza inicjatywa promująca usuwanie dwutlenku węgla z atmosfery w celu powstrzymania zmian klimatu

Puro, startup Fortum, pracujący nad nowymi metodologiami weryfikacji usuwania dwutlenku węgla z powietrza będzie certyfikował a następnie sprzedawał certyfikaty usuwania tego gazu z atmosfery. Już w maju i czerwcu odbędą się pierwsze otwarte dla wszystkich chętnych przedsiębiorstw aukcje certyfikatów wychwytywania dwutlenku węgla. W pilotażowej eksperymentalnej inicjatywie uczestniczą 23 pionierskie firmy reprezentujące różne sektory gospodarki, m.in. Fortum, Tieto, Valio, St1, ÅF Pöyry, Compensate Foundation, Carbofex, Yara Suomi Oy, Lassila & Tikanoja, SOK, Orbix, Nordic Offset, Hedman Partners, South Pole i SEB.

Wiarygodne certyfikaty wychwytywania tego gazu oparte są na naukowych wyliczeniach odnoszących się do różnych metod usuwania CO2. Początkowo Puro będzie wydawało certyfikaty związane z trzema długoterminowymi metodami usuwania dwutlenku węgla na skalę przemysłową: dwutlenkiem węgla skupionym w nasyconych węglem elementach budynku, drewnianych elementach budynku i w biowęglu. W miarę rozwoju metod kwantyfikacji i weryfikacji dodawane będą kolejne nowe metody wychwytywania dwutlenku węgla.

– Za niespełna 10 lat osiągniemy poziom emisji, po przekroczeniu którego ograniczenie wzrostu temperatury do 1,5°C będzie niemożliwe – mówi Marianne Tikkanen, manager ds. innowacji Fortum. – Zauważyliśmy, że w 2019 roku system handlu uprawnieniami nie obejmuje wielu z dostępnych metod usuwania dwutlenku węgla z atmosfery. To zainspirowało nas do stworzenia równoległego dobrowolnego mechanizmu.

Pierwsze aukcje certyfikatów usuwania dwutlenku węgla (CO2 Removal Certificates – CORC) odbędą się w maju i czerwcu. Aukcje będą otwarte dla wszystkich przedsiębiorstw, które chcą przyczynić się do usuwania dwutlenku węgla z atmosfery lub sprawdzić, jak można wykorzystać CORC do osiągnięcia celów klimatycznych.

 

Dalszych informacji udziela:

Jacek Ławrecki
Rzecznik Prasowy

Fortum Power and Heat Polska
tel: +48 662 183 746

jacek.lawrecki@fortum.com

Fortum jest liderem w obszarze czystej energii. Dostarczamy klientom energię elektryczną, ciepło i chłód, a także inteligentne rozwiązania, pozwalające na bardziej efektywne wykorzystanie zasobów. Angażujemy naszych klientów i społeczeństwo w dążeniu do tworzenia czystszego świata. Zatrudniamy około 8 000 profesjonalistów w krajach nordyckich, bałtyckich oraz Rosji, Polsce i Indiach. W 2018 roku nasze łączne przychody wyniosły 5,2 mld EUR. Akcje Fortum notowane są na giełdzie Nasdaq w Helsinkach. www.fortum.pl

wróć