Aberdeen Standard Investments nabyła portfel farm fotowoltaicznych w Polsce od Green Genius

Aberdeen Standard Investments nabyła portfel farm fotowoltaicznych   w Polsce od Green Genius

Aberdeen Standard Investments (ASI) oraz Green Genius, część międzynarodowej grupy spółek Modus Group, sfinalizowały transakcję, w ramach której ASI nabędzie 100% udziałów w portfelu naziemnej farmy fotowoltaicznej (PV) „pod klucz”, o zdolności produkcyjnej 40,4 megawatów (MW).

 

Cały portfel został opracowany i wykonany przez Green Genius i obejmuje 41 projektów o łącznej zainstalowanej mocy 40,4 MW. Każdy z nich objęto 15-letnim „kontraktem na różnicę” (CfD), który jest mechanizmem wsparcia gwarantującym niezmienność cen za energię elektryczną. Farmy te są zlokalizowane w Polsce, w przeważającym stopniu na zachodzie i północnym-zachodzie kraju. Strony nie ujawniają wartości transakcji.

 

 „W lipcu 2019 r. dokonaliśmy naszej pierwszej inwestycji na polskim rynku infrastruktury odnawialnych źródeł energii. W ciągu zaledwie roku nasz portfel farm fotowoltaicznych wzrósł do ponad 350 MW – wierzymy, że jest to największy tego typu jednostkowy portfel na rynku. Pragniemy aktywnie pomagać Polsce w przejściu na odnawialne źródła energii. Intensyfikujemy naszą współpracę z Green Genius, jednocześnie kontynuując inwestycje w wysokiej jakości aktywa infrastrukturalne w Europie. Koncentrujemy się przede wszystkim na projektach spełniających nasze rygorystyczne kryteria środowiskowe, społeczne i zarządcze (ESG), których doskonałym przykładem jest portfolio farm fotowoltaicznych w Polsce” – mówi Dominic Helmsley, Dyrektor Infrastruktury Gospodarczej Aberdeen Standard Investments.

 

To już druga transakcja między ASI i Green Genius. W lipcu 2019 r. ASI nabyła od Green Genius portfel farm fotowoltaicznych o mocy 45,4 MW. Dla ASI była to pierwsza inwestycja w sektorze infrastruktury energii odnawialnej w Polsce.

 

„W ciągu ostatnich lat obserwujemy w Polsce szybki wzrost w sektorze energii odnawialnej, a Green Genius jest jednym z największych deweloperów na tym rynku. Przez lata działalności zgromadziliśmy solidne know-how w zakresie rozwoju projektów związanych z energią odnawialną, a nasza współpraca z Aberdeen Standard Investments jest dowodem na to, że Green Genius cieszy się wśród wiodących firm na świecie opinią solidnego partnera. Polska pozostaje naszym kluczowym rynkiem, gdzie właśnie rozpoczęliśmy budowę trzeciego portfela farm fotowoltaicznych. Jesteśmy również w trakcie nabywania projektów dla czwartego portfolio i szykujemy się do nadchodzącej aukcji OZE” – komentuje Rusłan Sklepowicz (Ruslan Sklepovič), Dyrektor Generalny Green Genius, a także Członek Rady Modus Group, odpowiedzialny za zagadnienia dotyczące OZE.

 

Po wdrożeniu trzeciego portfela, łączna zdolność produkcyjna projektów wykonanych przez Green Genius w Polsce osiągnie prawie 130 MW. Rocznie będą one generować ponad 136 GWh zielonej energii.

 

Transakcja została zrealizowana przez należący do ASI fundusz SL Capital Infrastructure II („SLCI II”). Skupia się on na inwestowaniu w podstawowe aktywa infrastrukturalne w Europie i już znajduje się w posiadaniu dwunastu innych projektów, wliczając w to działalność w zakresie dystrybucji gazu w Finlandii, portfolio elektrowni wodnych w Norwegii, cztery aktywa taboru kolejowego w Wielkiej Brytanii, udział w morskim gazociągu przesyłowym w Holandii, udziały w dwóch sieciach ciepłowniczych w Finlandii oraz magazynach węglowodorów w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

 

CMS, jedna z największych kancelarii prawnych na świecie, działała jako radca prawny Green Genius w procesie nabywczym.

 

 

 

 

Kontakt dla mediów:

 

 

 

 

 

 

 

Informacje dodatkowe:

 

O Aberdeen Standard Investments:

  • Aberdeen Standard Investments (ASI) jest globalną instytucją zarządzającą aktywami, skoncentrowaną na budowie długoterminowej wartości dla swoich klientów. Jesteśmy marką Aberdeen Asset Management oraz Standard Life Investments. Zatrudniając ponad tysiąc specjalistów, na całym świecie, zarządzamy aktywami o łącznej wartości 486,5 mld funtów. Nasi klienci, pochodzący z około 80 krajów, są obsługiwani przez 50 biur.
  • Jesteśmy godnymi zaufania inwestorami specjalizującymi się w inwestycjach długoterminowych. Wierzymy, że praca zespołowa i współpraca to kluczowe aspekty zapewniające powtarzalne i najlepsze wyniki inwestycyjne.
  • Standard Life Aberdeen plc ma swoją siedzibę w Szkocji. Spółka ma około 1,2 miliona akcjonariuszy i jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Londynie.
  • Informacje Aberdeen Standard Investments dla mediów można znaleźć na stronie:

https://www.aberdeenstandard.com/news-and-media.

 

Więcej informacji: www.aberdeenstandard.com

 

O Green Genius:

  • Green Genius jest firmą zajmującą się energią odnawialną, rozwijającą projekty związane z energią słoneczną i biogazem na 8 rynkach europejskich już od ponad 10 lat.
  • W zeszłym roku inwestycje Green Genius osiągnęły 136 milionów euro. W porównaniu do 2018 r., liczba ta wzrosła o 170 proc.
  • Green Genius jest częścią międzynarodowej grupy firm Modus Group. Kluczowe obszary działalności Grupy to energia odnawialna (Green Genius), innowacyjne usługi współdzielonej mobilności (CityBee), oraz branża motoryzacyjna.

 

Więcej informacji: www.greengenius.eu i www.modus.group

wróć