ML System zbuduje farmę fotowoltaiczną w kopalni Jaźwica za maksymalnie 16,1 mln zł brutto

ML System zbuduje farmę fotowoltaiczną w kopalni Jaźwica  za maksymalnie 16,1 mln zł brutto

ML System podpisał z firmą Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA umowę na dostawę i wykonanie instalacji fotowoltaicznej o mocy do 3 MW, która zlokalizowana będzie na zwałowisku północnym kopalni Jaźwica, w Chęcinach. Wartość kontraktu zależna jest od ostatecznie zrealizowanego wariantu inwestycji - wyniesie od 13,5 mln zł brutto do 16,1 mln zł brutto.

 - Energetyczny krajobraz Polski zmienia się na naszych oczach, a co najważniejsze, staje się bardziej zielony. Po odnawialne źródła energii sięgają dzisiaj podmioty z wielu branż, w tym sektor wydobywczy. Cieszy nas fakt, że w sposób czynny uczestniczymy w tej transformacji. Nasz segment fotowoltaiki klasycznej dla energetyki zawodowej i MŚP ma przed sobą doskonałe perspektywy. Uczestniczymy w kolejnych przetargach i postępowaniach konkursowych, liczymy na ich pozytywne zakończenie – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Oferta ML System została wyłoniona w lipcu 2022 r. na podstawie postępowania konkursowego. Podpisanie umowy poprzedzone było etapem ustaleń technicznych, a czas ich trwania uwzględniał specyficzny i technologiczny aspekt inwestycji.

Jak wskazywała Magdalena Szczukiewicz, dyrektor rozwoju i marketingu w Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej INDUSTRIA, inwestycja jest jednym ze znaczących kroków w procesie zielonej transformacji Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych, a wytworzona energia będzie wykorzystywana do zasilenia zakładów produkcyjnych, jak również do produkcji zielnego wodoru celem osiągnięcia niskoemisyjności.

Zarówno Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA, jak i ML System należą do Klastra Wodorowego im. Braci Łaszczyńskich, którego zadaniem jest m.in. zbudowanie niezbędnej infrastruktury do produkcji wodoru na poziomie do 50 tys. ton rocznie do 2030 r.


 

ML System to wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna z bardzo silnym zapleczem badawczo-laboratoryjnym, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim. Co więcej, zgodnie z raportem Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2020-2027, firma należy do grona kluczowych producentów BIPV na świecie. Oferta spółki to również szeroka paleta produktów tradycyjnej fotowoltaiki, produktów Smart City oraz specjalistycznego szkła, w tym dla branży automotive. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym spółki wynosi ponad 25 tys. m kw. Spółka dysponuje 16 patentami, a sześć zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie. Od 2020 r. ML System prowadzi badania w zakresie wykorzystania zjawisk fizyki kwantowej w profesjonalnej diagnostyce medycznej. W 2021 r. spółka uruchomiła pierwszą na świecie linię produkcyjną przeziernych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną – QGlass. Wydarzenie to nazwane „kwantową rewolucją w światowym budownictwie” jest jednym z elementów ogłoszonej przez spółkę strategii „nowej ery kwantowej”, otwierającej nowe możliwości i funkcje zastosowania szkła w branży BIPV i automotive.

 

Kontakt dla mediów

Tomasz Danelczyk

tdanelczyk@tailorsgroup.pl

+48 665 885 390

wróć