FORMES Sp. z o.o.

FORMES Sp. z o.o.

Wokalna 5
32-087 Zielonki

tel.(12)6650280

Tworzymy zdrową i nowoczesną przestrzeń życiową w oparciu o ekologiczne materiały uznanych marek Tierrafino z Holandii oraz Sand & Lehm z Austrii.

Specjalizujemy się w wykonywaniu ścian konstrukcyjnych w technologii ziemi ubijanej w szalunku.

 

 

 

ZDROWE DOMY

 

Mikroklimat w budynkach z ziemi

Alergia, alergik, alergeny - to słowa znane każdemu z nas, jednak już mało kto uświadamia sobie fakt, iż środowisko pomieszczeń, w których przebywamy ma istotny wpływ na organizm człowieka, a zły mikroklimat pomieszczeń wywołuje szereg różnego rodzaju schorzeń i chorób z nowotworami włącznie.

Alergia stała się dzisiaj chorobą cywilizacyjną, na którą w krajach wysokorozwiniętych cierpi ok. 75% populacji, a w krajach słabiej uprzemysłowionych, w tym w Polsce ok. 30% populacji. Zapadalność na tego typu schorzenia ma ogromną dynamikę wzrostu powodując w ostatnich 15 latach w Polsce zwiększenie  zachorowań aż 3-krotnie  z poziomu ok. 10% do 30%.

W krajach wysokorozwiniętych już ponad 20 lat temu pojawiło się pojęcie „syndromu chorych budynków” (ang.  Sick Building Syndrom SBS) określające wpływ budynków na zdrowotność przebywających w nich ludzi (w pomieszczeniach spędzamy ok. 85% naszego życia). Nie bez powodu, kraje o największym postępie cywilizacyjnym przykładają największą wagę do zdrowotności pomieszczeń, a co za tym idzie, do propagowania zdrowego stylu życia i rozwijania technologii pro-zdrowotnych. Od kilkunastu lat odnotowuje się tam stały wzrost zainteresowania technologiami budownictwa z ziemi, które obecnie przeżywa największy rozkwit. Materiał ziemny jest jedynym materiałem, który w naturalny sposób tworzy specyficzny mikroklimat pomieszczeń - odpowiedni z punktu widzenia zdrowotności przebywających w nich ludzi. W tym sensie, budynki te – są habitatami dla człowieka (pojęcie to oznacza siedlisko, w którym panują najlepsze warunki do rozwoju danego organizmu). Zapewnienie odpowiedniego komfortu pomieszczeń oznacza tu, przede wszystkim zapewnienie odpowiedniej temperatury powietrza oraz optymalnej  wilgotności, przy której organizm ludzki funkcjonuje prawidłowo i nie jest narażony na negatywne skutki otoczenia. Zbyt mała wilgotność powietrza przyspiesza proces starzenia się skóry, podrażnia oczy oraz śluzówkę górnych dróg oddechowych utrudniając oddychanie, a nawet może powodować świąd, stany zapalne, atopię oraz nasilenie się alergii skórnych, a w konsekwencji prowadzi do obniżenia odporności i gorszej pracy systemu immunologicznego. Nadmiar wilgoci w pomieszczeniu, poza uczuciem zimna oraz złym samopoczuciem, stwarza również wiele zagrożeń chorobowych oraz rozwój grzybów i pleśni. Optymalna wilgotność powietrza, w której organizm ludzki najlepiej funkcjonuje oscyluje na poziomie  50-60%. Glina posiada specyficzną zdolność do pochłaniania, a następnie oddawania wilgoci z powietrza, dlatego jest doskonałym materiałem budowlanym regulującym wilgotność w pomieszczeniach. Ponadto posiada właściwości pochłaniania nieprzyjemnych zapachów.

Takie warunki ułatwiają koncentrację oraz zmniejszają uczucie zmęczenia. Zastosowanie gliny jako materiału budowlanego pozwala na stworzenie odpowiedniego mikroklimatu w pomieszczeniach mieszkalnych, miejscu pracy czy pomieszczeniach przeznaczonych do wypoczynku. Wskaźnik mikroklimatu pomieszczeń  zwiększa się wraz ze wzrostem  ilości gliny w przegrodzie ściennej tj. im grubsza warstwa tynku, aż do uzyskania pełnej grubości ściany  – tym lepszy mikroklimat!

Pomimo dostępu do zaawansowanych technologii oraz różnorodnych materiałów, glina jest najlepszym i niezastąpionym budulcem stwarzającym odpowiedni mikroklimat i nie ma dla siebie konkurencji w tej kategorii.

 

ZDROWIE

 

 

Ziemia w nowoczesnym budownictwie

Ziemia jako materiał budowlany w ostatnich kilkudziesięciu latach jest na nowo odkrywana przez projektantów na całym świecie. Znajduje u nich zastosowanie jako materiał konstrukcyjny w obiektach mieszkalnych, użyteczności publicznej, a nawet sakralnych. W Europie jednym ze specjalistów od architektury z ziemi ubijanej jest austriacki architekt Martin Rauch. Wykorzystując ten tradycyjny budulec tworzy projekty nowoczesnych, funkcjonalnych i zdrowych budynków. Inny architekt, twórca amerykańskich drapaczy chmur, Nathaniel Alexander Owings dom dla siebie wybudował z ziemi. Budynki wykonane w tej technologii stają się coraz bardziej popularne w krajach europejskich, Australii, Kanadzie i USA. Nowoczesne domy z ziemi są piękne, mają estetyczny wygląd, są w pełni funkcjonalne i mogą zadowolić najbardziej wyrafinowane oczekiwania. W Europie Zachodniej powstają całe osiedla domów ze ścianami wykonanymi z ziemi. Na dużą skalę buduje się je we Francji i Niemczech. Niepowtarzalny efekt uzyskuje się łącząc ściany z ziemi ze ścianami wykonanymi z betonu architektonicznego. Doskonałym miejscem do stosowania takich rozwiązań są muzea, galerie czy opery.

Ziemia jest też doskonałym surowcem do produkcji materiałów wykończeniowych takich jak zaprawy tynkarskie, farby czy płyty gliniane. Ich zastosowanie gwarantuje wrażenie naturalności oraz wyjątkowy charakter wnętrza. Zarówno barwne, o różnej fakturze warstwy wykończeniowe, jak i „surowe” ściany z ziemi ubijanej doskonale komponują się z innymi nowoczesnymi materiałami budowlanymi takimi jak stal, aluminium czy szkło.

 

NOWOCZESNOŚĆ

 

 

Ziemia – ekologiczny materiał

Wznoszenie budynków z ziemi ubijanej nie powoduje zanieczyszczenia środowiska, wycinania lasów, zużycia wód czy emisji gazów cieplarnianych. Ziemia jest najbardziej ekologicznym materiałem budowlanym. Pozyskiwanie jej jest ekologicznie czyste, odbywa się niewielkim nakładem energii i bez żadnych substancji chemicznych. Pominięcie procesów przemysłowych sprawia, że obróbka w celu przystosowania dla potrzeb budowy jest równie mało inwazyjna dla środowiska. Dzięki całkowitej biodegradowalności „gruz ziemny”, czy niewykorzystany materiał podczas budowy nie jest kłopotliwym odpadem i może zostać ponownie wykorzystany do budowy lub wrócić do natury - zostać np. składowany na działce. Pozytywne oddziaływanie ścian z ziemi na mikroklimat sprawia, że nie ma potrzeby stosowania mechanicznej klimatyzacji, która potrzebuje dostarczenia dodatkowej energii.

EKOLOGIA

 

 

Ziemia w budownictwie pasywnym

Często niedocenianą przez projektantów i inwestorów cechą ściany jest jej akumulacyjność cieplna, która poprzez stabilizację temperatury tworzy wewnątrz budynku warunki sprzyjające mieszkańcom.

Cecha ta pozwala także wykorzystać zyski ciepła pochodzące np. od słońca. Akumulacyjność zależy przede wszystkim od masy przegrody oraz materiału, z którego jest wykonana.

Od akumulacyjności, izolacyjności oraz konstrukcji ścian (np. układu warstw) zależy stateczność cieplna budynku, czyli czas, w jakim utrzymuje się w nim stała temperatura wewnętrzna, mimo zmian warunków zewnętrznych (np. wystąpienia silnego mrozu albo porywistego wiatru) lub wyłączenia ogrzewania. Aby ściany mogły akumulować ciepło i oddawać je do wnętrza, muszą być ocieplone od strony zewnętrznej.

W domu akumulują ciepło materiały o dużej pojemności cieplnej, a do takich należy ziemia. Glina dzięki zdolności do akumulowania ciepła pomaga w utrzymaniu właściwego rozkładu oraz stabilności temperatury. Ściany wykonane z gliny ubijanej są masywne, dzięki czemu ich pojemność cieplna jest bardzo duża.

W okresie letnim w budynkach użyteczności publicznej ściany z ziemi opóźniają wzrost temperatury do wartości maksymalnych do późnych godzin popołudniowych. Zmniejsza się tym samym zużycie energii potrzebnej do pracy urządzeń klimatyzacyjnych.

Im większa akumulacja ciepła tym wyższa bezwładność cieplna, czyli mniejsze zmiany temperatury wewnętrznej jako "odpowiedź" obiektu na dynamiczne zmiany dostarczanej energii grzewczej (czy to od układu grzewczego, czy to od np. nasłonecznienia). Warto zatem uwzględnić w projekcie domu pasywnego, aby posiadał elementy o dużej pojemności cieplnej.

 

OSZCZĘDNOŚĆ

 

 

Magia ziemi jako surowca

Ziemia jest najstarszym i najbardziej dostępnym materiałem budowlanym.

Związki człowieka z ziemią są prehistoryczne. Każdy z nas zna ten materiał od dziecka. Obcowanie z nim odbieramy jako przyjemne, gdyż jest materiałem plastycznym i naturalnym.

Ziemia to wyjątkowy surowiec – w stanie wilgotnym jest plastyczna, po odparowaniu nadmiaru wilgoci staje się doskonałym budulcem. Odpowiedź na te wyjątkowe właściwości kryje się w jej strukturze, a dokładnie w naładowanych elektrycznie molekułach iłu. Po zarobieniu gliny w wodzie, cząsteczki otaczają się wodą i wzajemnie ślizgają się po sobie. Podczas schnięcia płytki iłu ciasno przylegają do siebie. Siły spójności wpływają na podstawowe parametry wytrzymałościowe, czyli wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie.

 

PIĘKNO

 

 

Ciekawostki gliniane

Glina neutralizuje toksyny. Ara hiacyntowa jest największą z latających papug żywiącą się orzechami i nasionami palm. Zjada również trujące owoce, których toksyny neutralizuje jedząc glinę.

 Glina leczniczo. Glina z Morza Martwego jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych środków do redukcji cellulitu i nadwagi, polecana jest przy leczeniu dolegliwości skórnych działając bardzo korzystnie przy leczeniu łuszczycy, atopowego zapalenie skóry, łupieżu, bielactwa czy trądziku.

Glina w kosmetologii. Jest stosowana w formie masek do pielęgnacji skóry i ciała, pudrów jak również substancji koloryzujących i matujących, jako składnik absorbujący pot, a także przy produkcji szamponów do pielęgnacji włosów.

Suszona ziemia (niewypalana) wytrzymałym budulcem. Prawidłowo zaprojektowany skład mieszanki ziemnej oraz jej odpowiednie zagęszczenie – gwarantuje uzyskanie wytrzymałości na ściskanie wysuszonego materiału na poziomie 3 MPa. Daje to dwukrotną przewagę nad materiałami budowlanymi powszechnie stosowanymi w budownictwie jednorodzinnym, a wykonanymi z gazobetonu (wymagana dla nich wytrzymałość normowa wynosi 1,5 MPa).

Największa budowla człowieka i zarazem jedyna widziana z księżyca. Wielki Mur Chiński powstał prawie wyłącznie z ubitej surowej ziemi obłożonej kamieniami. Pierwszy zestaw ścian Muru Chińskiego zaczął powstawać podczas panowania dynastii Qin w 221-206 pne.

Najstarsze budowle z gliny. Na terenie Chin jest ponad 100 piramid zrobionych z gliny. Na równinie Qin Chuan i w dolinie Qin Lin, w prowincji Shensi znajdują się piramidy ziemne datowane na 4500 lat.

Najwyższa budowla z gliny. Piramida Słońca miała aż 65 metrów wysokości. Zbudowano ją z suszonych cegieł, gliny i kamienia bez użycia metalowych narzędzi.

Największa budowla sakralna z gliny. Wielki Meczet w Dżenne w środkowym Mali jest najbardziej znaną budowlą w Afryce. Ściany Wielkiego Meczetu zbudowane są z suszonych na słońcu glinianych cegieł.

 

WSZECHSTRONNOŚĆ

 

 

O NAS

 

W dziale „domy z tej ziemi” zajmujemy się realizacją budynków z wykorzystaniem „najbliższego” człowiekowi surowca jakim jest ziemia. Korzystając z doświadczenia w budownictwie ekologicznym oraz inżynieryjnym, realizujemy kompleksowo budynki ze ścianami w technologii ziemi ubijanej. 

W naszej działalności jesteśmy stale otwarci na współpracę z podmiotami profesjonalnymi i rzetelnymi. Usługi związane z pracami wykończeniowymi opieramy na produktach znanych firm europejskich TIERRAFINO z Holandii oraz SAND & LEHM z Austrii. Są to producenci materiałów ekologicznych, których głównym składnikiem jest glina.

W zakresie wznoszenia budynków z ziemi ubijanej współpracujemy ze znanymi projektantami m.in. prof. Teresa Kelm oraz Vasili Popov kierującymi się w swojej pracy zasadami „zrównoważonego rozwoju społecznego”.

 Prowadzimy działalność badawczo-naukową w zakresie fizyki przegród budowlanych wykonanych z zastosowaniem ziemi jako materiału bazowego.

Atutem jest posiadany przez nas budynek doświadczalny nowej generacji, wybudowany w oferowanej technologii oraz użytkowany od 2002 r. Jest to innowacyjny w skali światowej projekt, nadal nie posiadający swojego odpowiednika w naszej strefie klimatycznej. Budynek ekologiczny nowej generacji wyróżnia się zastosowaniem tradycyjnej technologii wznoszenia ścian w połączeniu z nowoczesnymi materiałami izolacyjnymi. Takie połączenie pozwala na spełnienie obecnie obowiązujących norm i przepisów budowlanych. Użyte rozwiązania pozwalają na maksymalizację parametrów uzyskanego mikroklimatu we wnętrzu budynku, a co za tym idzie - zdrowotność pomieszczeń.

Ponadto, nasz drugi dział - od chwili powstania firmy w roku 2006, koncentruje się na wykonawstwie „inżynieryjnych konstrukcji”. Realizujemy budowle takie jak: estakady, mosty, tunele, ściany oporowe, oczyszczalnie ścieków oraz obiekty przemysłowe. W swoim dorobku mamy realizację obiektów specjalistycznych wykonanych w technologii betonu szczelnego oraz betonu architektonicznego.

 

SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ W BIZNESIE

wróć