Trasa 2

Trasa 2

Trasa 2.
Długość: ok. 30km
Czas przejazdu: 3,0 h
Nazwa: "Trasa Doliny Widawy"
Oznaczenie: zielone

Startujemy w Bierutowie z dworca kolejowego PKP Bierutów przy ul. Kolejowej.

ABY WYJECHAĆ Z MIASTA - kierujemy się najpierw w dół ulicy kolejowej do pierwszego skrzyżowania. Tu skręcamy w prawo i ulicą Słowackiego dojeżdżamy do wyjazdu z miasta (najpierw -skrzyżowanie z ulicą Solnicką, potem- z ul. Wrocławską, czyli drogą do Oleśnicy). Na skrzyżowaniu z główną drogą jedziemy prosto mijając bloki mieszkalne po lewej stronie. Dojeżdżamy do pierwszego zjazdu na prawo w nieutwardzoną uliczkę - Spacerową. Tu według oznaczenia PTTK skręcają również dwa piesze szlaki turystyczne żółty i czerwony. Dla naszej wycieczki ważny jest żółty, który najpierw zaprowadzi nas do wsi Kijowice.

KIJOWICE - 1,5 km od ulicy Wrocławskiej, a 2,5 km od dworca PKP. W dalszej drodze dojedziemy do zabytkowego krzyża pokutnego znanego nie tylko w okolicy. Krzyż stoi w tym miejscu od 1357 roku i należy do największych na Dolnym Śląsku. Zabytek znajduje się na dukcie leśnym, prowadzącym do wsi Zawidowice.

ZAWIDOWICE - Od krzyża do wsi musimy przejechać około 2,5 km. Jadąc przez wieś mijamy przydrożne kapliczki oraz neoromański kościół ze średniowieczną figurką Matki Boskiej. Droga asfaltowa wyprowadzi nas za wieś i dalej powiedzie około 2 km przez pola do widocznej już z daleka miejscowości Zbytowa.

ZBYTOWA - (dawne, przedwojenne Vielgut, czyli tam gdzie wiele dóbr, dużo zbytków). Tu możemy zatrzymać się przy starym dworze lub usiąść chwilę nad rzeką Widawą lub jej odnogą Młynówką w zaciszu zabudowań dawnego młyna w centrum wsi. Na zachodnim krańcu spotkamy się z oznaczeniem wędkarskim Kraina Pstrąga na rzece Widawie. W Zbytowej możemy objechać wieś asfaltem i polnymi drogami za zabudowaniami gospodarskimi, pokluczyć po nadrzecznych łąkach. Jednak dalszym celem naszej wycieczki jest Paczków. Aby tam się dostać musimy przejechać przez rzekę. Najprościej zrobić to wracając do początku wsi Zbytowa, gdzie wjeżdżaliśmy z Zawidowic.

PACZKÓW - Teraz kierujemy się do przysiółka Koreja polną drogą zjeżdżając z asfaltu na prawo. Mijamy przysiółek i skręcamy na lewo w wyłożoną kamieniami drogę prowadzącą do Paczkowa. Od zabudowań Zbytowej do pierwszych domostw Paczkowa jest niewiele ponad 2 km (2,3km). Tu dojeżdżamy do skrzyżowania, które stanowi centralny punkt komunikacyjny wsi, bowiem zagrody rozłożone są na kształt krzyża. Na skrzyżowaniu znajduje się przystanek PKS. Stąd można zjechać na chwilę odwiedzić dawny młyn przy rzece, gdzie uruchamiana jest elektrownia wodna, lub pojechać od razu prosto wyjeżdżając ze wsi.

KRUSZOWICE I KIJOWICE - Do skrzyżowania w Kruszewicach jedziemy szosą porośniętą jabłoniami około 1,5 km. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i zjeżdżamy powoli w obniżenie terenu, które geograficznie określono jako dolinę rzeki Widawy. W niewielkim obniżeniu płynie rzeka Widawa, przy której po drodze mijamy stawy rybne i podmokłe łąki. Od mostu na rzece jest kilkadziesiąt metrów do zabudowań Kijowic. Teraz trzeba wyjechać pod górkę z doliny na skrzyżowanie w środku wsi. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i jesteśmy na lipowej aleji, którą rozpoczęlismy wycieczkę.

Aleją wracamy do miasta i jesteśmy znów w Bierutowie. Skąd szlaki turystyczne doprowadzą nas do stacji PKP.

wróć